Fundacja ACONSS to organizacja non-profit.

Rozpowszechniamy i promujemy polską literaturę, kulturę, historię oraz zabytki, wśród osób mieszkających w Polsce i przyjezdnych.

Co dziewiąta osoba w Polsce uważa wiedzę historyczną za niezbyt przydatną lub całkowicie zbędną (ponad 11%). Czyli 4,2 miliona Polaków i dwa razy więcej, aniżeli mieszka w 19 miastach konurbacji górnośląskiej. Gdy jeszcze uwzględnimy do tego, że aż 62% rodziców nie rozmawia ze swoimi dziećmi o lekcjach historii lub robi to sporadycznie, a ledwie 34% rozmawia o książkach, filmach, czy muzyce, to okazuje się, że w obecnych czasach z 1,1 mln młodzieży (w wieku 15-19 lat), nie rozmawia się w domu o historii, literaturze czy muzyce.

Nałóżmy na to jeszcze średnią dostępność do kultury w Polsce, wynoszącą dla miast 50% oraz wskaźnik sprzyjania kulturze w naszej konurbacji (od wysokiego 91 dla Katowic do bardzo niskiego 14 dla Mysłowic).

Biorąc pod uwagę słowa ludzi o uznanych autorytetach, chociażby takich, jak Piłsudski Vargas i Davies, że: „Bylibyśmy gorsi, niż jesteśmy, bez dobrych książek, które czytamy. Bylibyśmy większymi konformistami, mniej niespokojni i mniej niepokorni, a duch krytyki, napęd postępu, w ogóle by nie istniał – stwierdził noblista Mario Vargas Llosa - peruwiański pisarz, „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.” -ostrzegł kiedyś Józef Piłsudski, „Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci” – określił Norman Davies;

Skłoniło nas do prowadzenia działalności fundacyjnej mającej na celu przekazanie społeczeństwu w formie przystępnej i zrozumiałej dla niespecjalistów informacji o kulturze i historii – upowszechniając je, rozpowszechniając i promując w lokalnych oraz regionalnych społecznościach.